Fatih Medreseleri'nde Her Türlü Eğitim Var "Talebeler Cenaze Sohbeti Yapıyor" | Fatih Medreseleri 1986'dan beri hizmetinizde...
Fatih Medreseleri

Fatih Medreseleri’nde Her Türlü Eğitim Var “Talebeler Cenaze Sohbeti Yapıyor”


Fatih Medreseleri’nde yetişen talebeler sohbet yapabiliyor.

 

Kumrulu şubemizin talebeleri cenaze sohbetine gittiler. Talebelerden Ahmet Faruk Yurdakul sohbet etti.

 

Sohbetten bir bölüm;

 

Allah-u Teâlâ’nın kulundan azıcık razı olması, Dünya ve Ahirette ki her şeyden daha hayırlıdır. Siz de buraya sırf Allah rızası için gelmiş olduğunuzdan dolayı Dünya ve Ahirette ki en hayırlı işi yapmış bulunuyorsunuz. Mevla’m bu istek ve arzunuzu bozmasın, arttırsın inşallah.

 

Hazreti Allah Bakara Suresi 2. ayeti kerimesinde şöyle buyuruyor; Bu kitap kendisinde şüphe olmayan bir kitaptır ve bu kitap mutteki kullar için hidayettir, kurtuluştur. Hazreti Allah Bakara suresinde mutteki kulların sıfatlarını ve vasıflarını anlatıyor.

 

Peki, Cemaat-i Müslim’in mutteki kullar kimdir? İşte Allah-u Teâlâ onları 3.ayeti kerimesinde şöyle ifade ediyor. Onlar öyle kimselerdir ki, gayba iman ederler, yani görmeden iman ederler. Mutteki kulların birinci vasfı neymiş, görmeden iman etmekmiş. Peki, görmeden iman etmek ne demek, Allah’ı görmedik, Peygamberi görmedik, Cenneti görmedik, Cehennemi görmedik, Sıratı görmedik…

 

Ama ne yaptık hepsine iman ettik, elhamdülillah. Gayba iman o kadar önemlidir ki zira Resulüllah (s.a.v) gayba iman hakkında şöyle buyurmuştur;

 

“Beni görüp te bana iman edenlere müjdeler olsun, beni görmeyip bana iman edenlere üç kere müjdeler olsun”

 

Böylece muttaki kulların birinci vasfı yani görmeden iman etmek hepimizde mevcut elhamdülillah. Gayba imandan sonra onların ikinci vasfı ve onlar namazı hakkıyla kılanlar, namazın farzlarına, vaciplerine, sünnetlerine, müstehaplarına dikkat ederek, rükû ve secdeleri tamamlayarak kılarlar.

 

Mevla’mız bir ayeti kerimesinde şöyle buyurmuştur; “Muhakkak ki namaz insanı kötülükten ve fuhşiyattan alıkoyar”

 

Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuştur; “Namaz dinin direğidir, kim namazını dosdoğru kılarsa dinini dikmiş olur, kim de namazını terk ederse dinini yıkmış olur, Namaz cennetin anahtarıdır.”

 

İmam-ı Nehari Hazretleri şöyle buyurmuştur; “Namaz kılmayan birini gördüğünüzde, onun ev halkına acıyın, üzülün. Çünkü o ev halkı o adamın namaz kılmaması sebebiyle geçim darlığı çeker.”

 

Bırakın namaz kılmamayı, cemaatsiz namaz kılmanın birçok zararları vardır. Ashabı kiram’dan bir zat buyurdular ki; “Biz cemaati kaçırdığımızda hemen ‘İnna Lillah İnna İleyhi Raciün’ zira bundan daha büyük musibet olamaz derdik.”

Fatih Medreseleri
 

Yorum yapın