Asıl Hizmet İman Şuurunu Vermek | Fatih Medreseleri 1986'dan beri hizmetinizde...
Fatih Medreseleri

Asıl Hizmet İman Şuurunu Vermek


Fatih Medreseleri İstanbul 8. Bölge Müdürlüğü Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’e geçiş merasimini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

 

Yoğun bir katılım ile gerçekleşen program aşrı şerifi ile başladı. Ufak talebelerin okuduğu hadis-i şerifler ve sunumlar izleyenlerde hayranlık etkisi bırakarak, cemaati derin düşüncelere sevk etti.

 

DİN İHMALE GELMEZ

 

Programdan sonra sorulan soru üzerine açıklama yapan Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi; “Bugün insanlığa yapılacak en büyük hizmetin onların imanını kurtarmakla mümkün olacağını söyledi. Müslüman olmayanları Yahudi, Hristiyanları vb. Ehlisünnet vel Cemaat itikadı üzere iman esasları ile tanıştırmak, onlara İslam’ı öğretmek, Müslüman olanları ise ameli salihe teşvik etmekle olacağını” söyledi.

 

İMAN VE İSLAM’I AŞILAMAK

 

Hoca Efendi; “Yoksa akil baliğ olmuş kızlara, ergenlik çağına girmiş erkeklere türkü, şarkı söyletmekle dans ettirmekle veya herhangi bir lisanı onlara öğretmekle esas hizmetin onlara yapılamayacağını, onlar için yapılacak en büyük hizmetin iman ve İslam’ı aşılamak olduğuna” vurgulayarak “böyle lüzumsuz işlere zekât ve sadaka paralarının harcanmasının caiz olmadığını” söyledi.

 

İmam-ı Rabbani Hazretleri’nin Mektubatının 1. cildinde şeriat ilimlerini bilmeye ve öğrenmeye yardımcı olan Astronomi, Mantık, Aritmetik, Fizik ve Kimya gibi ilimlerin mübah olan ilimlerle meşgul olmanın şartını ancak şeri hükümleri bilmeye ve itikadi delilleri güçlendirmek gayesine yönelik olmasına bağlamıştır. Aksi takdirde bu ilimlerle meşgul olmak, kişinin şeri hükümleri bilmesine sebep olmuyorsa bu ilimlerle meşgul olmak caiz olmaz.

 

DİNİ İLİMLER İHMALE GELMEZ

 

Hoca Efendi; “Ama gelinen netice o ki, insanlar liseyi bitirelim, üniversiteyi bitirelim diploma alıp dünyalık istikbalini garantiye alayım derken dini ilimlerini ihmal etmektedirler” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Program Fatih Medreseleri Merkezi Bölge Müdürü Ahmet Boyaci Hocanın kapanış ve teşekkür konuşmasıyla musafaha eşliğinde sona erdi.

 

 

 

 

Yorum yapın