Sünnet ve Önemi | Fatih Medreseleri 1986'dan beri hizmetinizde...
Fatih Medreseleri

Sünnet ve Önemi


dsc_0050

Fatih Medreseleri heyet üyeleri ve Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi Düzce Cumayeri Müftüsü Ahmet Aktürkoğlu hocanın evladının sünnet merasimine katıldı. Merasime birbirinden kıymetli Belediye Başkanları, Kaymakamlar, Müftü ve çok sayıda hocalar katıldı.

 

Merasimde söz alan Masum Bayraktar Hoca Efendi şu açıklamalarda bulundu; Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyuruyor ki; “Her çocuk İslam fıtratı üzere doğar, sonra anne ve babası onu Yahudi veya Hıristiyan yapar” hadisi şerifini hatırlatarak bu yavrucağız anne ve babasının ona çizdiği yol üzere daha küçük yaşta peygamberin sünnetini benimseyip uyguladığı gibi Mevla’m ilerleyen yaşlarda da hayatının her anında yaşayıp yaşatmayı nasip eylesin” dedi. “Toplum olarak milletimizde çok güzel bir ahlak var. Sünnet olma fiilini uygulamayan kişilere imani yönden sıkıntılı gözü ile bakılıyor. Bunun Peygamber Efendimizin sünnetine verilen ehemmiyet açısından çok güzel bir durum olduğunu bu ehemmiyetin diğer 4 bin küsur sünnete de uygulanmasının çok güzel olacağını vurguladı.”

 

HAC İBADETİNİ HAKKIYLA YERİNE GETİREBİLMEK

 

Hoca Efendi; Hac kurlarının çekilmesi sonucunda Hacca gidecek olan Hacı adaylarına ve kuraya girip de çıkmayan adaylara önemli tavsiyelerde bulundu; “Türkiye olarak, İslam ülkeleri arasında lider bir konumda gözüktüğümüzü, bu vasfımızı hakkıyla yerine getirebilmemiz gerektiğine vurgu yaptı. Özellikle Hac zamanı Mina’da vakfe yapılması hususunda Türkiye olarak sünnet diyerek vakfe yapılmadığını, ama diğer İslam ülkeleri için vacip olan bu ibadeti yerine getirebilmek için orada vakfe de bulunulduğu zaman bizleri Mina’da göremeyince büyük çelişkiler meydana geliyor. Yetkililerden bu hususta gereken adımları atmalarını beklemekteyiz” dedi.

 

Hac ibadetine gidecekler maddi ve manevi kendilerini hazırlamalı ve bu kutsi vazifeyi en güzel şekilde yerine getirebilmeleri için gereken eğitimleri alması gerekmektedir.

 

HACC’A GİDEN KUR’AN-I KERİM OKUYABİLMELİ

 

Beytullah’ta bütün hacılar tavaf ederken, Kur’an-ı Kerim okurken, bizim hacılarında boş durmayıp, ibadetlerle, Kur’an-ı Kerim ile meşgul olabilmeleri için Hacca gidecek adaylara Kur’an eğitimi verilmesi gerekmektedir.

 

ANALAR AĞLAMASIN

 

Hoca Efendi havaların ısınmasıyla beraber terör olaylarının yeniden alevlenmesi ve hemen hemen her gün çeşitli illerden şehit haberleri gelmesi üzerine ise; “Bu vatan ve millet üzerinde bazı kesimlerin haince planları olduğunu ve uygulamaya koyduklarını ve bunun neticesinde de ülkemizin başını doğrultamamasını ve çeşitli oyunlarla bu tuzağa düşmesini sağlamaktadır” dedi.

 

“Müminler ancak kardeştirler” ayeti kerimesini hatırlatarak birlik ve beraberlik çerçevesinde bu oyunlara karşı koymalıyız. Bizleri bölmelerine izin vermemeliyiz. Akan kan dursun, analar ağlamasın.

 

Sünnet merasimi aşrı şerifler, kasideler ve ikramlarla son buldu.

 

 

 

Yorum yapın