Dinin Emir ve Yasaklarını Kanun Değiştiremez | Fatih Medreseleri 1986'dan beri hizmetinizde...
Fatih Medreseleri

Dinin Emir ve Yasaklarını Kanun Değiştiremez


haber-07-06-2012-baslik

Fatih Medreseleri Heyet Kurulu üyeleri dün Fatih Medreseleri Fatih Bölge sorumlusu M. Ali Şeker hocanın yeğeninin cenazesine katıldı.

 

Cenazeden sonra sorulan sorular üzerine Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi açıklamalar da bulundu.

 

DİYANET LAİK OLAMAZ

 

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın “Diyanet Laik olamaz” açıklamasına destek vererek; “Türkiye ağırlıklarından kurtulmalıdır ve Diyanet İşleri Başkanlığı hak ettiği protokolde ön sıralarda temsil edilme derecesinin 49. sıradan 10. sıraya gelme hakkını kazandığı gibi Bakanlık olarak kişiliğin ve pozisyonunun değiştirilmesi ve MGK’da temsil etmesi” gerektiğinin önemine değindi.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı bütün vatandaşlarımızı din konusunda sağlıklı bilgilendirme, eğitme, öğretme ve yaşatma, hayatın tüm kesimlerinde bilgilendirilmeleri doğrultusunda insanın yaratılışının özünü ve amacını teşkil eden yaratanını tanıması ve ona ibadet etmesi, hayatını ve insani ilişkilerini onun istekleri doğrultusunda düzenlenmesini ve dünya, Ahiret mutluluğunun teminini amaç edinen bir başkanlık (Bakanlık) olmalıdır.

 

DİNİN EMİR VE YASAKLARINI KANUN DEĞİŞTİREMEZ

 

Dinin emir ve yasaklarını hiçbir kanun değiştiremez. Mukaddes değerlere ve ibadetlere saygı gösterilmelidir. Din işlerde bilgilendirme de en yetkili başkanlıktır.

 

Konuşmasının devamında Hoca Efendi; “Bizler Fatih Medreseleri olarak 25 sivil toplum kuruluşu ile beraber hazırlayıp;  meclisin her kademesine ilettiğimiz Anayasamızda da bu konuya ehemmiyet verdik. Diyanetin bakanlık olması, MGK’da temsil edilmesi ve laik olmaması gibi önem arz eden hususlar mutlaka dikkate alınmalıdır. Halkın % 99’unun Müslüman olduğu bir ülkede diyanet laik olamaz; Ancak halkına layık olur” dedi.

 

BAŞSAĞLIĞI

 

Hoca Efendi son olarak; “Yeni Akit yazarı Abdurrahim Karakoç’un vefatını teessürler öğrenmiş bulunmaktayız. Cenab-ı Hakk’a yürüyen Abdurrahim Karakoç ve M. Ali Şeker Hocamızın yeğenine Allah’tan Rahmet, ailesine başsağlığı diler, acılarını yürekten paylaşırız. Allah rahmet eylesin” diyerek sözlerinin tamamladı.

 

Cenaze okunan hatim ve Yasin-i şeriflerin duasıyla sona erdi.

 

 

Yorum yapın