4+4+4 Eğitiminin Eksiklikleri Giderilmeli | Fatih Medreseleri 1986'dan beri hizmetinizde...
Fatih Medreseleri

4+4+4 Eğitiminin Eksiklikleri Giderilmeli


dsc_0073

Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar Hoca Efendi her salı düzenlenen bayanlara özel sohbetinde yeni eğitim sistemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Hoca Efendi, Eğitim sistemine getirilen 4+4+4 reformunun bazı eksikliklerle hayata geçirilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Hafız ve Hoca yetiştiren kurumların yok sayıldığı bir sistemin, hatalı olduğunu dile getiren Genel Başkan, yetkililerin bu duruma acilen çözüm bulmaları gerektiğini vurguladı. Kur’an eğitiminin bu ülkenin çok önemli bir gerçeği olduğunu hatırlattı. Böylesi önemli bir konunun muhakkak çözüme ulaştırılması gerektiğini söyledi.

 

Kur’an ve Hafızlık eğitiminin bekası için 4+4+4 eğitim sisteminin yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Hoca Efendi, çocuklarını bu yönde eğitmek isteyen ailelerin bu ülkenin vatandaşı olduğunu ve bu konuda önlerinin açılması gerektiğini söyledi. Ayrıca “Kur’an ve Hafızlık eğitimi gören öğrencilere, zorunlu eğitimin dışında farklı bir formül ile eğitim verilmeli ve bunun sağlanması için çalışmalar yürütülmelidir.” dedi.

 

EĞİTİM HAKKI KISITLANMAMALI

 

Eğitimin, her insan için vazgeçilmez olduğunu dile getiren Genel Başkan, bir İslam ülkesinde Kur’an ve İslami ilimlerin öğrenilmesinin de bir eğitim olduğu artık kabul edilmelidir, dedi. Çıraklığın önü kesiliyor diyerek önlem alınması gerektiğini savunanların, sürekli ülkemizde gündem oluşturduklarını kaydeden Genel Başkan, Kur’an ilminin çıraklık kadar önemsenmemesinin çok üzücü olduğunu söyledi.

 

CEZALANDIRMAK EN KOLAY YOL

 

Ailelerin, çocukları için Kur’an ve Hafızlık eğitimi almasını istemelerinin, gayet doğal ve insani bir hak olduğunu dile getiren Hoca Efendi, cezalandırma sisteminin en kolay yol olduğunu, asıl yapılması gerekenin bu ailelerin yüreklerine su serpecek çözümler üretmek olduğunu söyledi. Yıllardır bu sorunun çözülmeyi beklediğini vurguladı. Haklımız bu konuda devletimize güveniyor, dedi. “Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda neden harekete geçmiyor?” diyen Hoca Efendi, bu önemli sorunun çözümüne ilişkin en etkili adımı atacak olanın, Diyanet İşleri Başkanlığı olduğunu söyledi.

 

Sohbet okunan hatmi şeriflerin dualarıyla sona erdi.

 

 

 

Yorum yapın